Skip to content
glossgocompare

Search

Menu

Most affordable Hair Dye, October 2026

The 20 products with the lowest price per 100 ml out of 48 ranked products. Prices are the lowest seen at two or more stores in the last 30 days.

This is not a quality or effectiveness rating: it shows where you pay the least for the same amount of product.

  1. Rank 1

    Per 100 ml₺62.91

    ₺629.10
  2. Rank 2
    L'Oreal ParisLoreal 1000 ml 20 Vol %6 Inoa Oksidan Krem1,000 ml, 3 stores

    Per 100 ml₺90.46

    ₺904.60
  3. Rank 3

    Per 100 ml₺91.35

    ₺913.54
  4. Rank 4

    Per 100 ml₺123.00

    ₺369.00
  5. Rank 5

    Per 100 ml₺131.33

    ₺197.00
  6. Rank 6

    Per 100 ml₺159.00

    ₺159.00
  7. Rank 7

    Per 100 ml₺179.99

    ₺269.99
  8. Rank 8

    Per 100 ml₺207.73

    ₺398.84
  9. Rank 9

    Per 100 ml₺216.63

    ₺216.63
  10. Rank 10

    Per 100 ml₺238.14

    ₺238.14
  11. Rank 11

    Per 100 ml₺256.00

    ₺128.00
  12. Rank 12
    Color NaturelColor Naturel 5.0 Kahve 100 ml Saç Boyası100 ml, 3 stores

    Per 100 ml₺258.32

    ₺258.32
  13. Rank 13

    Per 100 ml₺259.87

    ₺194.90
  14. Rank 14

    Per 100 ml₺280.27

    ₺277.47
  15. Rank 15

    Per 100 ml₺281.25

    ₺225.00
  16. Rank 16

    Per 100 ml₺289.80

    ₺144.90
  17. Rank 17

    Per 100 ml₺289.80

    ₺144.90
  18. Rank 18

    Per 100 ml₺289.80

    ₺144.90
  19. Rank 19

    Per 100 ml₺347.52

    ₺590.78
  20. Rank 20

    Per 100 ml₺347.53

    ₺590.80

All Hair Dye pricesAll guides

Frequently asked questions

Which Hair Dye is the most affordable?

As of October 2026, the lowest price per 100 ml is Igora Royal %6 20 Volume 1000 ml Oksidan Krem: ₺62.91 per 100 ml (1,000 ml, lowest price ₺629.10, compared at 2 stores).

What does Hair Dye cost per 100 ml on average?

Across the 48 ranked products, the median price per 100 ml is ₺380.01.

How was this list made?

Products are ranked by their lowest price seen at two or more stores in the last 30 days, per 100 ml. The ranking uses price alone and is computed automatically.

Cookie preferences

We use Google Analytics cookies to measure how the site is used, and only if you allow it. We do not use advertising cookies. Cookie policy