Skip to content
glossgocompare

Search

Menu

Most affordable Primer, October 2026

The 20 products with the lowest price per 100 ml out of 32 ranked products. Prices are the lowest seen at two or more stores in the last 30 days.

This is not a quality or effectiveness rating: it shows where you pay the least for the same amount of product.

  1. Rank 1

    Per 100 ml₺263.33

    ₺79.00
  2. Rank 2

    Per 100 ml₺279.80

    ₺139.90
  3. Rank 3

    Per 100 ml₺463.33

    ₺139.00
  4. Rank 4
    AlterraAlterra Primer Glow 30 ml30 ml, 3 stores

    Per 100 ml₺496.67

    ₺149.00
  5. Rank 5

    Per 100 ml₺610.90

    ₺122.18
  6. Rank 6

    Per 100 ml₺790.67

    ₺237.20
  7. Rank 7

    Per 100 ml₺963.33

    ₺289.00
  8. Rank 8

    Per 100 ml₺1,122.00

    ₺336.60
  9. Rank 9

    Per 100 ml₺1,125.00

    ₺337.50
  10. Rank 10
    Rival de LoopRival de Loop Hyaluron 20 ml Makyaj Bazı20 ml, 3 stores

    Per 100 ml₺1,245.00

    ₺249.00
  11. Rank 11

    Per 100 ml₺1,686.67

    ₺506.00
  12. Rank 12

    Per 100 ml₺1,700.07

    ₺510.02
  13. Rank 13

    Per 100 ml₺1,722.73

    ₺379.00
  14. Rank 14

    Per 100 ml₺1,735.12

    ₺433.78
  15. Rank 15

    Per 100 ml₺1,813.64

    ₺399.00
  16. Rank 16

    Per 100 ml₺1,838.48

    ₺459.62
  17. Rank 17

    Per 100 ml₺1,860.00

    ₺558.00
  18. Rank 18

    Per 100 ml₺1,975.00

    ₺395.00
  19. Rank 19

    Per 100 ml₺2,279.60

    ₺569.90
  20. Rank 20

    Per 100 ml₺2,361.27

    ₺708.38

All Primer pricesAll guides

Frequently asked questions

Which Primer is the most affordable?

As of October 2026, the lowest price per 100 ml is Gabrini Foto Finish Primer Base 30 ml Makyaj Bazı: ₺263.33 per 100 ml (30 ml, lowest price ₺79.00, compared at 2 stores).

What does Primer cost per 100 ml on average?

Across the 32 ranked products, the median price per 100 ml is ₺1,849.24.

How was this list made?

Products are ranked by their lowest price seen at two or more stores in the last 30 days, per 100 ml. The ranking uses price alone and is computed automatically.

Cookie preferences

We use Google Analytics cookies to measure how the site is used, and only if you allow it. We do not use advertising cookies. Cookie policy